0
Buy Now
Product 1 Title

Sample text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit nullam nunc justo sagittis suscipit ultrices.

Quantity
$20.00
$17.00
winda kolumnowa

Winda kolumnowa – jak to działa? Czy jest alternatywa?

Załadunek, transport i rozładunek towarów jest możliwy głównie dzięki windom montowanym na pace pojazdów dostawczych. Jednym z najbardziej zaawansowanych urządzeń załadowczych jest winda kolumnowa. To lekkie i kompaktowe narzędzie, dzięki któremu obsługa towarów transportowanych jest jeszcze łatwiejsza. Poznaj również alternatywę dla tego typu windy!

Co to jest winda kolumnowa?

Jest to zaawansowane rozwiązanie montowane na podwoziu aut dostawczych, zwłaszcza busów i dostawczaków o masie do 3,5 tony. To mobilna platforma podnosząca, która umożliwia efektywny załadunek i rozładunek towarów. W odróżnieniu od tradycyjnych wind, winda kolumnowa działa na zasadzie amortyzatorów pneumatycznych. Zamiana siłowników hydraulicznych na lżejsze sterowanie gazowe pozwala na oszczędności rzędu 120 kg dodatkowej ładowności!

Poza tym kolumnowa winda załadowcza charakteryzuje się szybkością obsługi. Prędkość opuszczania i podnoszenia jest znacząca, co przekłada się na sprawniejszą obsługę towarów. Sterowanie realizowane jest spoza strefy załadowczej, jak również z wnętrza paki. To pomaga załadować i rozładować towar w pojedynkę bez udziału dodatkowej osoby.

Gdzie stosuje się windy załadowcze kolumnowe?

Opisywana winda kolumnowa jest nieoceniona w środowisku logistycznym, szczególnie tam, gdzie szybkie i elastyczne rozładowanie jest kluczowe. Często stosuje się ją w dostawcach, furgonetkach oraz małych busach, które są głównymi uczestnikami miejskich dostaw. Winda załadowcza kolumnowa świetnie sprawdza się w transporcie żywności, dostarczaniu towarów do sklepów czy obszarach miejskich, gdzie dostęp do tradycyjnych ramp może być ograniczony. Jej ładowność jest ograniczona do 750-1000 kg, co idealnie wpasowuje się w przestrzeń pojazdów do 3,5 tony.

Jakie zalety ma winda załadowcza?

Rosnąca popularność tego sposobu transportu ładunków wynika z wyróżniających się zalet platformy kolumnowej. Do najważniejszych z nich zaliczają się:

  • Szybkość operacji. W porównaniu do tradycyjnych rozwiązań winda kolumnowa zapewnia znacznie szybsze czasy załadunku i rozładunku. To kluczowe w branży logistycznej, gdzie każda minuta ma znaczenie zwłaszcza w zatłoczonych miastach.
  • Kompaktowość i niewielka waga. To kolejne atuty wind kolumnowych. Niska waga w porównaniu do wind hydraulicznych zwiększa ładowność maksymalną i przyspiesza załadunek oraz rozładunek.
  • Różne możliwości montażu. Platforma kolumnowa może zostać umieszczona w formie drzwi tylnych lub wzdłuż ściany bocznej nadwozia auta dostawczego. To pozwala dopasować ją do potrzeb niemal dowolnego pojazdu również z zabudową plandekową.

Winda kolumnowa a platforma hydrauliczna

Tradycyjne windy na siłownikach hydraulicznych mają swoje zastosowanie, ale winda kolumnowa często staje się lepszym wyborem. Przede wszystkim dlatego, że oferuje szybsze czasy operacji, co jest kluczowe w branży logistycznej. Poza tym jest lżejsza i nie wymaga stosowania ciężkich siłowników hydraulicznych. Zysk na samym montażu windy przekracza 100 kg, co ma duże znaczenie zwłaszcza dla pojazdów do 3,5 tony.

Czy istnieje alternatywa dla windy kolumnowej?

Świetną alternatywą dla windy załadowczej jest wózek samozaładowczy. To specjalistyczne urządzenia stosowane do transportowania towarów na paletach i skrzyniopaletach. Wózki samozaładowcze są wyposażone w systemy hydrauliczne lub elektryczne umożliwiające podnoszenie i opuszczanie ładunków oraz mechanizm pozwalający na wjazd na pakę pojazdu i powrót na ziemię.

Ich konstrukcja bazuje na ręcznych wózkach paletowych z tą różnicą, że są w stanie podnosić ładunek niczym wózek widłowy. Co więcej, dzięki specjalnej budowie podnoszą się do strefy załadunku, by można było umieścić paletę w dowolnym miejscu paki. Dzięki temu pojazd nie musi być wyposażony w windę, bo wózek samozaładowczy pełni rolę platformy, paleciaka i wózka widłowego jednocześnie. To rozwiązanie stworzone dla przedsiębiorców potrzebujących maksymalnej mobilności i wykorzystania każdego kilograma dostępnej ładowności. Eliminuje też konieczność zabierania do strefy załadunku paleciaka.

Zobacz nasze wózki samozaładowcze: mde-lifts.pl

Call Now Button