Jaki wózek paletowy do magazynu wybrać?

W każdym magazynie znajdzie się miejsce na wózek paletowy. To uniwersalne urządzenie potrzebne do sprawnego przemieszczania towarów składowanych na paletach. Jednak wybór tzw. paleciaka nie może być przypadkowy. Poznaj najważniejsze cechy dobrego wózka paletowego i sprawdź, czy jest dla niego jakaś alternatywa!

Jak dopasować wózek paletowy do potrzeb magazynu?

W pierwszej kolejności należy uwzględnić charakterystykę pracy. Wózek paletowy powinien być dopasowany do:

 • maksymalnego ciężaru;
 • rodzaju palet;
 • długości przewożonego ładunku;
 • dostępnego miejsca manewrowego;
 • jakości i rodzaju posadzki;
 • częstotliwości użytkowania.

Na rynku znajdziesz niewielkie paleciaki, których widły mają długość do 800mm. Po drugiej stronie znajdują się potężne wózki paletowe (widły o długości 2500mm) do transportu długich materiałów. Odmienny jest też ich udźwig maksymalny. Aby ułatwić Ci dopasowanie wózka paletowego do potrzeb magazynu, przyjrzyj się poniższej charakterystyce.

Wózek paletowy a jego udźwig

To podstawowy parametr, który musisz uwzględnić przed wyborem urządzenia. Tradycyjny ręczny wózek paletowy ma udźwig maksymalny do 1500kg. Są również większe warianty urządzenia, które zapewniają podnoszenie ładunku o masie do 2500kg. Wybór powinien być poprzedzony rozpoznaniem ładunków magazynowanych na terenie firmy. Jeśli na paletach nie składuje się towaru o wadze większej niż 1,2-1,5 tony nie ma sensu sięgać po największe paleciaki.

Dopasowanie wózka paletowego do długości ładunku

Gdy transport w magazynie odbywa się na paletach standardowych, wybór paleciaka jest stosunkowo prosty. Inaczej jest w przypadku przeładunku i magazynowania długich elementów takich jak blachy, metalowe elementy konstrukcyjne i płyty meblowe. Dla zachowania bezpieczeństwa przewozu i łatwiejszego manewrowania warto sięgnąć po dłuższe paleciaki o widłach powyżej 2 metrów. Do dyspozycji magazynów na rynku są dostępne wózki paletowe z widłami o długości od 800mm do 2500mm.

Dostępna przestrzeń a rodzaj wózka paletowego

To kolejna kwestia warta rozważenia. Wózek paletowy musi mieścić się nawet w najwęższych przestrzeniach magazynowych. Jeśli dostęp do składowanego towaru jest ograniczony a uliczki wąskie, dobrze jest sięgnąć po nieco krótszy paleciak. Będzie zdecydowanie łatwiejszy w manewrowaniu i zapewni bezpieczeństwo dla pracowników i towaru składowanego na paletach.

Rodzaj przewożonych palet a wózek paletowy

W transporcie stosuje się kilka typów palet:

 • EUR1;
 • EUR2;
 • EUR3;
 • EUR6;
 • LPR/CHEP;
 • Stringer;
 • Bearer.

Te oznaczone znakiem EUR są stosowane w większości krajów Europy, natomiast LPR/CHEP w Wielkiej Brytanii. Pozostałe wykorzystywane są w Azji, Ameryce Północnej i Afryce. Ich wymiary różnią się od siebie, co wpływa na maksymalną ładowność i konieczność wyboru odpowiedniego paleciaka. Dla europejskich palet warto wybrać wariant wózka paletowego o rozstawie 540-550mm.

Dodatkowe akcesoria a wybór paleciaka

To jeszcze nie wszystko, co warto uwzględnić przed zakupem lub wynajmem. Wózek paletowy może być wyposażony w napęd elektryczny lub wykorzystywać siłę operatora do przemieszczania się. Poza tym nowoczesne paleciaki można doposażyć w zawór przeciążeniowy, wagę czy hamulec. Duże znaczenie ma też materiał, z którego wykonano koła – zdecydowanie najlepsze są te z vulkollanu i poliuretanu standardowego.

Alternatywa dla zwykłego wózka paletowego – samozaładowczy wózek paletowy

Czym jest samozaładowczy wózek paletowy? To urządzenie zasilane elektrycznie, które swoja konstrukcją przypomina tradycyjny paleciak. Różnica widoczna jest w możliwościach sprzętu. Taki wózek samozaładowczy zasilany jest elektrycznie i pozwala na poruszanie się po magazynie i załadunek na pakę pojazdu.

Poza tym kierowca nie musi mieć w przestrzeni załadunkowej innego paleciaka, by przewieźć ładunek w wybrane miejsce paki. Samozaładowczy wózek paletowy ma funkcję podnoszenia się po załadowaniu palety na pakę. W ten sposób operator jednym urządzeniem może przewieźć z magazynu paletę, załadować ją w wybrane miejsce na pojeździe i wykorzystać wózek do rozładunku w miejscu docelowym. Pod względem wielofunkcyjności i jakości wykonania taki wózek samozaładowczy jest świetną alternatywą dla tradycyjnego paleciaka ręcznego.

wózek paletowy