Usprawnienie procesów magazynowych za pomocą automatyzacji jest jednym z rozwiązań wpływających na lepszą organizację pracy. Wiąże się to z wieloma korzyściami dla właścicieli i pracowników począwszy od oszczędności czasu, aż do odciążenia kadry magazynu. Zobacz, jak przeprowadzić automatyzację i dlaczego warto to zrobić!
Jakie procesy magazynowe można zautomatyzować?
Automatyzację można zacząć już w trakcie budowy lub zagospodarowania magazynu. Inną opcją jest jej etapowe wprowadzanie w harmonogramie dopasowanym do możliwości finansowych i kadrowych firmy.
Czynności nadające się do automatyzacji to przede wszystkim elementy procesu magazynowania, czyli fizycznego rozładunku i załadunku oraz transportu towarów na niewielkie odległości. Towar umieszcza się w odpowiednim miejscu, np. na specjalnych regałach do składowania. Zautomatyzować można także działania dotyczące organizacji pracy w obiekcie – przykładem jest specjalne oprogramowanie do obsługi magazynu.
Systemy automatyczne usprawniające pracę w magazynie
Do usprawniania obsługi ładunków w magazynie doskonale nadają się różnego rodzaju maszyny i urządzenia służące do przenoszenia ładunków na niewielkie odległości. Transport wewnątrz obiektu w poziomie i w pionie jest niezbędny do tego, by w sposób zorganizowany rozmieścić towary. Do tego celu nadają się przenośniki przemysłowe i systemy transportu. W trakcie załadunku i rozładunku automatyzację wspierają takie urządzenia jak przenośniki i podnośniki hydrauliczne.
Automatyzacja organizacji pracy i procesów magazynowych
Obsługa ładunku obejmuje także organizację pracy na obiekcie. Programy i aplikacje mogą znacznie usprawnić te procesy. Dzięki nim można ułatwić zarządzanie magazynem. Kontrola jakości, pakowanie i wysyłka z użyciem systemów komputerowych to nowoczesne rozwiązanie przyspieszające pracę i zapewniające redukcję błędów. To z kolei wpływa na łatwiejsze prowadzenie magazynu, ale też na zwiększenie jakości obsługi klienta.
Oznaczanie i identyfikacja towarów w miejscu składowania
Do skutecznych metod automatyzacji należy m.in. pakowanie, owijanie i etykietowanie palet. Użycie oznaczeń pozwala na szybką identyfikację towaru. Innym doskonałym przykładem korzyści płynących z automatyzacji procesu magazynowania jest użycie programu komputerowego do oznaczania miejsca składowania towaru. Dzięki temu możliwe jest szybkie zidentyfikowanie i odnalezienie określonej lokalizacji, co przyspiesza cały proces obsługi ładunku. Ma to znaczenie zwłaszcza w dużych obiektach magazynowych, gdzie tworzy się rozbudowaną sieć regałów. Takie oznaczanie towarów pozwala też optymalnie ułożyć je na półkach, co sprzyja zachowaniu porządku na terenie hali.
Dlaczego warto przeprowadzić automatyzację niektórych procesów magazynowych?
Skuteczna automatyzacja procesów magazynowych sprzyja odciążeniu pracowników i wyeliminowaniu błędów. Wpływa to także na zwiększenie bezpieczeństwa, ponieważ część prac wykonują maszyny. Ponadto takie rozwiązanie pozwala istotnie zmniejszyć koszty operacyjne jednostki związane z obsługą magazynu. Zmniejszona liczba zatrudnionych pracowników pozwala też na redukcję kosztów wynagrodzeń. Korzyści odczuwają zarówno pracownicy, jak i osoby zarządzające obiektem.
Automatyzacja procesu organizacji etapu składowania pozwala na dopracowanie przebiegu każdej czynności tak, by uzyskać jak najlepszą optymalizację. Dzięki precyzyjnym danym możliwe jest wyznaczenie zadań, które wymagają dodatkowej uwagi, ponieważ nie działają optymalnie.
Użycie automatyzacji pozwala śledzić na bieżąco stan magazynowy. W dowolnym momencie można sprawdzić, ile sztuk danego towaru znajduje się na półkach bez konieczności liczenia i sprawdzania tego w dokumentacji. Upraszcza to proces składania i realizacji zamówień.
Efektem automatyzacji procesów magazynowych jest stworzenie przyjaznego środowiska pracy, zredukowanie kosztów magazynowania, zwiększenie jakości obsługi oraz poprawa wydajności obiektu. Dlatego warto zwrócić uwagę na powtarzalne czynności i opracować plan ich automatyzacji.